HABERL ER VE DUYURUL AR


NTV’den Bilgisayarlı Eğitime Destek! Sadece tıklayın, Ülkenin geleceğine siz de sahip çıkın!

Ülkemizin Geleceğine Sahip Çıkalım!
Bilgisayarlı Eğitime Destek Olalım!

NTV, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği “Bilgisayarlı Eğitim Kampanyası”na destek veriyor. Kampanyaya katılım çığ gibi büyüyor.

Yılbaşı gecesi NTV’de duyurulan kampanya çerçevesinde, ntvmsnbc.com adresindeki linkler 5 Ocak itibarıyla yaklaşık 2 milyon tık aldı.

Türkiye’de ilköğretim ve lise seviyesinde 14 milyondan fazla öğrenci bulunuyor. Ancak 71 öğrenciden sadece 1’i okulda bilgisayarla tanışma fırsatı buluyor.

Çocuklarımızın, geleceği bugünden yakalaması için bu kampanyaya siz de destek olun. Yapmanız gereken tek şey sadece ntvmsnbc.com sitesinde yer alan “Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampayası” linklerini tıklamak olacak ve ne kadar çok tıklanırsa sponsor firmaların logosu göründükçe daha çok bilgisayar okularımıza bağışlanıyor!

Bu sayede, kampanyaya destek veren sponsor firmalar sizin adınıza ihtiyacı olan okullara bilgisayar bağışında bulunacak.

ÖNEMLİ MESAJ:

Sponsor firmaların destek verdiği ntvmsnbc’deki kampanya Ocak ayı sonuna kadar sürecek….

Bu nedenle ulaşabildiğiniz tüm insanlara,ülkemizin geleceğini şekillendiren ve çığ gibi büyüyen bu haberden söz ediniz!!!

Haydi Kızlar Okula! Kız Çocuklarının Okullulaşmasına Destek Kampanyası Stratejik Planlama Toplantısı Yapıldı…

Kampanya kapsamında yapılan faaliyetlerin kurumsallaşa bilmesi ve çeşitli konularda öneriler geliştirilerek, hazırlanacak stratejik plana ve “9. Kalkınma Planı”na girdi sağlanması amacıyla 12-14 Aralık 2005 tarihleri arasında Kızılcahamam’da “Haydi Kızlar Okula! Kampanyası Stratejik Planlama Toplantısı” gerçekleştirildi…

Toplantıya İlköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Özdemir, Eğitime %100 Destek Projesi Koordinatörü ve Bakan Müşaviri Hamza Aydoğdu, Unicef Turkiye Program Koordinatörü Lila Pieters, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlıklarından üst düzey yetkililer ve proje kapsamındaki 53 ilin proje koordinatörleri ve sorumluları katıldı…

Toplantının açılış konuşmasında İlköğretim Genel Müdürü Sn. Prof. Dr. Servet Özdemir, Sn. Bakan beyin katılımcılara gönderdiği mesajı okuduktan sonra:

“Acaba Türkiye’de okula gitmeyen çocuk kalmaması için biz ne yapabiliriz? Daha önce 175.541 kız çocuğunun 2 sene içinde okullulaştırılması, bize tamamını okullulaştırabileceğimiz konusunda heyecan vermektedir.

Türkiye’nin tarihsel misyonu başarılı adımlar atmasını gerektiriyor. Ayrıca Türkiye’nin diğer ülkelere göre de bir çok kültürel avantajı var. Eğer Türkiye iç dinamiklerini harekete geçirebilirse yapamayacağı hiçbir şey yok. O yüzden eğer Türkiye’yi karşılaştıracaksanız, Almanya ile, Rusya ile, Amerika ile karşılaştırın… Hedefimizi bu şekilde belirlemekte fayda var. Türkiye’nin hedefi bir dünya devleti olmak bölgesel güç olmak olmalıdır…Bu da ancak eğitimle olacaktır.

Okullarımızı, birbirine saygı duyan insanlar topluluğu haline getirmemiz gerek. Türkiye Cumhuriyetten bu yana çok büyük mesafeler aldı; almaya da devam etmesi gerekiyor… Biz bütün gücümüzü aynı noktaya yönlendirebilirsek eğer netice alabiliriz…

Ben istiyorum ki: artık Türkiye’de okula gitmeyen çocuklar, cinsiyet ayrımcılığı gibi konular konuşmayalım. Eğitimde niteliği konuşalım, meslek kazandırmayı konuşalım, çağ nüfusunun tamamını üniversitede okutmayı konuşalım… Bunu yapabiliriz… Bunu yapmak için de inanmak lazım. Atatürk’ün bir sözü var: “Zafer, zafer benim diyebilenindir.” diyor. İnanmadığınız hiçbir şeyi yapamazsınız.

Biz insanları eğer farklılaştırabilirsek, geliştirebilirsek; Mehmet’lerden bir tanesi gemileri karadan da yürütüldüğünü keşfederse o artık Mehmet olmuyor değil mi? Fatih oluyor… Bunu başarabileceğimize inanıyorum… Ve geçmişle bugün arasında bir çok avantaj var. Ülkemizde “Eğitime %100 Destek”ten biliyorsunuz, hayırseverler sayesinde 2,6 trilyonluk bir katkı eğitim sistemimize katıldı.

Yaptığımız projeler dünyaya örnek oluyor. Haydi Kızlar Okula da öyle Eğitime %100 Destek’te öyle.. Yurt dışından uzmanlar bu projelerin işleyiş biçimini görmek incelemek istiyor. Onlar da yapmak istiyorlar. Mesela G8 zirvesinde kendi istekleri üzerine Haydi Kızlar Okula! Tanıtım filmi sunuldu. ILO ile yapılan Adana Karataş daki proje yapılan en iyi proje olmaya aday gösterildi.. Yani bir gün inşallah Türkiye’de okula gitmeyen çocuk kalmadığında o günü bayram ilan edeceğiz… Gururla sunacağız.

Biz ülkemizdeki çocuklardan başlayarak risk atıldaki tüm dünya çocuklarına elimiz uzatalım. Biz bunu tarihsel misyonumuzun gereği olarak yapmak zorundayız.

Geleceğe yönelik neler yapabiliriz? Bunun bir analizini yapmamız lazım. Avantajlarımız nelerdir? Dezavantajlarımız nelerdir? Olumsuz faktörler ile ne gibi mücadele yöntemleri geliştireceğiz. Bunlarının hepsinin cevaplarını bu toplantıda bulmalıyız.Yani “Voltran” çizgi filminde olduğu gibi güçlerimizi birleştirip yenilmez olalım…” dedi.

Eğitime %100 Destek Projesi Koordinatörü ve Bakan Müşaviri Hamza Aydoğdu da:

“Haydi Kızlar Okula! Kampanyası bizim kardeş projemiz, her türlü konuda yardımlaşmaya hazırız. Bu bağlamda özellikle kız öğrencilerimizin az okula gittiği bölgelere hayırseverlerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz…” dedi.

Unicef Turkiye Program Koordinatörü Lila Pieters ‘da yaptığı açılış konuşmasında:

“Kızların eğitimi yalnızca bir eğitim sorunu değil. Aynı zamanda kadın ve erkek arasındaki eşitliğin giderilmesi anlamında da bi sorun… Türkiye çok büyük bir ülke. Zor olduğunu biliyorum ama bunu başarabileceğini de biliyorum.
Ayrıca İlköğretim Genel Müdürü Servet Özdemir Beye Türkiye’deki tüm çocukların dünya ile yarışabilir hale gelmesinde gösterdiği vizyoner liderlik için teşekkür ederim” şeklinde düşüncelerini belirtti…

Daha sonra İlköğretim Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Şahin tarafından katılımcılara kampanyanın genel değerlendirilmesi ve Merkez Yürütme Kurulu Kararlarının duyurulması amacıyla bilgilendirme sunumu yapıldı ve ardındanda ilk defa poster sunumu uygulamalarının da gerçekleştirileceği 4 gruplu paralel oturumlara geçildi.

Mektup:Hayaller Ardında Yine Elele!

“Haydi Kızlar Okula” kampanyasından etkilenen bir ilköğretim okulu öğrencisi duygu ve düşüncelerini bu şekilde dile getirdi.

Manisalı ilköğretim 5. Sınıf Öğrencilerinden Şiir Kitabı…

Manisa Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 5-A Sınıfı Öğrencileri tarafından “Bizim Evin Çocukları” isimli bir şiir kitabı çıkartıldı…
Kitabı Hazırlayan Dilek ALTINTAŞ öğretmen kitabın yayınlanmasında emeği geçen kurum,kuruluş ve şahışlara teşekkür etti..

Kitaptaki birbirinden güzel şiirlerden Örnekler:

SEVİYORUZ SENİ ATATÜRK
Seviyoruz seni Atatürk,
Bütün millet seviyor,
Niçin diye sorarsan,
Cumhuriyeti sen kurdun.
Seviyoruz seni Atatürk,
Bütün geçlik seviyor,
Niçin diye sorarsan
Sensin bu yurdu kurtaran,
Anlatamam iyiliğini,
Satırlara sığdıramam,
Bıraktığın eserleri,
Hiçbir zaman unutamam,
Çanakkale, İzmir, Samsun demeden
Dolaştın yurdun her bir yerinde,
Kurtuluş savaşını asla unutamayız.
Sen olmasan acaba biz ne yapardık?

Pedallar Kız Çocukları İçin Döndü…

Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik “Haydi Kızlar Okula Kampanyası”na destek amacıyla UNICEF Türkiye Milli Komitesi, Armada Alışveriş Merkezi, Bisiklet Federasyonu ve Yenimahalle Belediyesi’nce “Pedallar Kız Çocuklar İçin Dönecek” sloganıyla 10 Eylül’de düzenlenecek bisiklet yarışı ve söz konusu kampanyanın tanıtım çalışmaları amacıyla Armada’da düzenlenen törene katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik “Haydi Kızlar Okula Kampanyası”na destek amacıyla UNICEF Türkiye Milli Komitesi, Armada Alışveriş Merkezi, Bisiklet Federasyonu ve Yenimahalle Belediyesi’nce “Pedallar Kız Çocuklar İçin Dönecek” sloganıyla 10 Eylül’de düzenlenecek bisiklet yarışı ve söz konusu kampanyanın tanıtım çalışmaları amacıyla Armada’da düzenlenen törene katıldı.

Törenin açılışında konuşan Bakan Çelik, 2005-2006 eğitim-öğretim yılının 12 Eylül’de başlayacağını, bu amaçla Kütahya’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir tören düzenleneceğini söyledi. Bakan Çelik, “Okulların açılmasına kısa bir süre kala böyle bir etkinlik yapılması son derece önemlidir” dedi.

Kız çocuklarının okula gitmelerinin sağlanması amacıyla 17 Haziran 2003 tarihinde “Haydi Kızlar Okula Kampanyası” başlatıldığını anımsatan Bakan Çelik, az zamanda önemli mesafe alındığını, bunun da bu işe inanmış insanların gayretiyle gerçekleştiğini ifade etti. Çelik, şöyle konuştu: “Toplumsal kalkınmayı bisikletin gidişine benzetebilirsiniz. Bisiklet durduğu andan itibaren düşer. Bisiklet düşmemek için hareket etmek zorundadır. Biz eğer yerimizde sayarsak geldiğimiz noktayı yeterli bulup da durağanlaşırsak düşeriz. Bugün dünden, yarın bugünden daha iyi olmak zorundadır. 120 bin öğrencinin okula gitmesi sağlanmıştır. 2005 yılının istatistikleri ulaştığı zaman bu rakamın daha fazla olacağına inanıyorum. Kimse bu rakamı küçümsemesin. Bir tek fert bile önemlidir.”

TOBB’un eğitim için yaptığı yardımları da anlatan Bakan Çelik, “Eğitime % 100 Destek” kampanyası’nın TOBB’un bağışladığı 500 bin YTL ile başladığını, Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası’na da TOBB’un bin adet bilgisayarla destek verdiğini kaydetti.

TOBB’un bu yıl, her okula 10 bin YTL gönderilmek üzere toplam 7 milyon YTL kaynak ayırdığını ifade eden Bakan Çelik, ayrıca Armada Alışveriş Merkezi esnafının her birinin de 500 YTL ile kampanyayı desteklediğini belirterek, teşekkür etti.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuk okutamamanın artık bahane edilemeyeceğini vurgulayan Bakan Çelik, “Bir ailenin maddi durumu iyi değilse, biz o ailenin çocuğunu okutmaya hazırız. ‘Para yok’ mazeretini kabul etmiyorum. O çocuğa yatılı okuma imkanı sağlarız” diye konuştu. Kız çocuklarının okuması için “pozitif ayrımcılık” yaptıklarını söyleyen Bakan Çelik, çocuklarını okula göndermeleri için annelerinin hesabına para yatırıldığını, bu miktarın kız çocukları için daha yüksek olduğunu anlattı.

Bazı ailelerin kız çocuklarını okula göndermemekte direttiklerini, bunun örneklerinin de basına yansıdığını kaydeden Bakan Çelik, ancak bu ailelerin ikna edildiğini belirti. Bu konuda büyük mesafe kaydettiklerini söyleyen Çelik, şöyle konuştu: “İkna yöntemi, sevgi ve şefkat yöntemi kesinlikle meseleyi çözer. Bugüne kadar halkı aşağılayarak, halka ‘küf kafalı’ diyerek, cahil diyerek, korkutarak, itip kalkarak mesafe kat etmeye çalışmışız ve bu yöntem iflas etmiştir. Bu yöntemle hiçbir yere varamayız. Polis marifetiyle, jandarma marifetiyle bu işi çözemeyiz. Bakın, granit çok serttir ama aynı yere düşen su damlası graniti bile deler. Biz ikna yöntemiyle bu işin üstesinden geleceğiz.”

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Talat Halman da, şunları söyledi: “Bazı aileler taassupları yüzünden bazıları da sefaletleri yüzünden çocuklarını okula göndermiyorlar. Taassuplar yüzünden kız çocukları karanlığa mahkum ediliyor, beyinleri ölüme terk ediliyor. 2 yıldır 120 bin çocuğu okula göndermeyi başardık. 520 bin çocuğun kaydı yok. Atatürk’ten özür diliyorum. Cumhuriyetin 82. yılında böyle mi olmalıydı? Cumhuriyet’in 82. yılında her çocuk okula kayıtlı olmalıydı.”

UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney de kampanyadan önemli sonuçlar elde edildiğine işaret ederek, “Bu günler, yılın en önemli zamanları. Alanlara çıkıp, çocukların okula gitmeleri için durmadan çalışmak gerekiyor” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü Sn. Prof. Dr. Servet Özdemir ise Türkiye’de zorunlu ilköğretim çağındaki erkek çocuklarının yüzde 99.1’inin okula gittiğini, ancak kız çocuklarında bu rakamın daha düşük olduğunu bildirdi. Özdemir, kız çocuklarının ve tarım alanında çalışan çocukların okula devamlarında sorun yaşandığını belirterek, ekonomik gerekçelerle çocuklarını okula gönderemeyen ailelerin çocuklarını yatılı ilköğretim bölge okullarına kaydettiklerini anlattı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye’nin genç nüfusunun sayısının yüksekliğine işaret ederek, Türkiye’nin ancak bu nüfusu eğiterek güçlü olabileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, çocukların ve gençlerin eğitimiyle ilgili her türlü projeyi destekleyeceklerini ifade etti.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da lise öğrencilerinin okula bisikletle gelip gitmelerini öngören proje başlattıklarını belirterek, bunun hem gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracağını, hem de spora teşvik edeceğini söyledi. Bisiklet yolları yapılması için yeni bir proje hazırladıklarını anlatan Müftüoğlu, böylece bisiklet kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar ise kız çocuklarının okula gitmelerinin sağlanmasına yönelik projeye katkı yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, bütün sivil toplum kuruluşlarını ve işadamlarını destek vermeye çağırdı.

Konuşmaların ardından, Milli Eğitim Bakanı Çelik, törende hazır bulunan ve “Haydi Kızlar Okula” kampanyası kapsamında okula kayıtları yapılan kız çocuklarına Yenimahalle Belediyesi’nce hazırlanan içinde okul kıyafeti ile kırtasiye malzemelerinin bulunduğu çantaları dağıttı.

Çelik ve beraberindekiler, sanatçı Yasemin Kumral’ın kampanya için yazıp bestelediği “Haydi Kızlar Okula Marşı”nın klibini izledi. Törene katılan Yasemin Kumral, müzik öğretmenliği de yaptığını anlatarak, kız çocuklarının okula gönderilmesi çağrısında bulundu. Bugüne kadar çeşitli ödüller aldığını kaydeden Kumral, “Ancak hiçbiri beni bu kampanyanın müziğini yapmak kadar mutlu etmedi” dedi.

HAYDİ BİSİKLET YARIŞINA!…

ARMADA ve YENİMAHALLE BELEDİYESİNDEN EĞİTİME BÜYÜK DESTEK…
ÇEVİRDİĞİNİZ HER PEDAL SİZİ ONLARA DAHA ÇOK YAKLAŞTIRACAK
PEDALLAR KIZ ÇOCUKLARI İÇİN DÖNECEK…
ARMADA ALIŞVERİŞ MERKEZİ
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞININ
“HAYDİ KIZLAR OKULA! KIZ ÇOCUKLARININ OKULLULAŞMASINA
DESTEK KAMPANYASI ” İÇİN GERÇEKLEŞTİRECEĞİ
BİSİKLET YARIŞIYLA DESTEK VERİYOR…
Armada Alışveriş Merkezi, Yenimahalle Belediyesi ve Unicef Türkiye Milli Komitesi işbirliğiyle düzenlenen, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Bakanlığı (Spordan Sorumlu), Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Bisiklet Federasyonu ile Delta Bisikletin desteklediği ve geliri “HAYDİ KIZLAR OKULA!” kampanyasına aktarılacak olan “PEDALLAR KIZ ÇOCUKLARI İÇİN DÖNECEK” adlı kampanya 10 Eylül Cumartesi günü saat 15.00’te Armada Alışveriş Merkezi açık otopark alanında düzenlenecek bir bisiklet yarısıyla gerçekleştirilecek.
Kampanyaya katılan firmalar ya da şahıslar kendi bisikletleriyle okumak isteyen kız çocuklarına katkıda bulunabilecekler. Firmalar 500 YTL, şahıslar da 100 YTL karşılığında bisiklet yarışına kendi seçecekleri sürücülerle katılacaklar. Unicef Türkiye Milli Komitesi’nin İş Bankası Çankaya Şubesi Ankara Şube Kodu: 4238 500 No.lu hesabına yatırılacak ücretin karşılığında alınacak dekont ile Armada danışma bankosundan başvuru formunu doldurmak, yarışa katılabilmek için yeterli olacak. Firmalar ya da şahıslar yarışmaya kendi bisikletleriyle katılabilecekler; bisiklet talebinde bulunanlara da bisikletler Armada Alışveriş Merkezi tarafından temin edilecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu ile birçok bisiklet kulübünün de katılacağı yarış, halka açık olarak gerçekleştirilecek. Bu önemli yarışa Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik,Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, Armada Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, Tayfun Talipoğlu, Yalçın Ergir, Prof. Dr. Haluk Deda’nın yanı sıra birçok bakan, milletvekili, iş adamı, kurum, kuruluşlar, özel sektör temsilcileri, iş dünyasının Önemli firmaları ile bazı basın yayın kuruluşları da katılacak. Bisiklet Milli Takımının da gösteri amaçlı yansıyla destek vereceği organizasyonda PEDALLAR KIZ ÇOCUKLARI İÇİN DÖNECEK…
Ayrıca yarışın gerçekleştirileceği 10 Eylül 2005 Cumartesi günü Tayfun Talipoğlu’nun “Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular” konulu fotoğraf sergisinin açılışı da gerçekleştirilecek. Saat 14:00’te açılışı yapılacak olan sergideki fotoğraflar satışa sunulacak, Satıştan elde edilecek gelir “Haydi Kızlar Okula!” kampanyasına aktarılacak.
HAYDİ ANKARA, PEDAL BAŞINA! “HAYDİ KIZLAR OKULA!”
Aramda İşletmecilik ve Ticaret A.Ş.
Eskişehir Yolu No:( armada Alışveriş ve İş Merkezi A Blok Kat:1 06520 Söğütözü-ANKARA
Tel:+90 312 219 13 19
Faks:+90 312.219 13 30
e-maıl: [email protected] www.armadasite.com
Eskişehir Yolu No:6 Armada Alışveriş ve İş Merkezi A Blok Kat: 1 06520 Söğütözü-ANKARA